Strona główna  ¦  Kontakt  ¦  Mechanika  ¦  Etykieciarki  ¦  Matryce  ¦  Wózki inwalidzkie  ¦  Tłumaczenia techniczne  ¦  Galeria  ¦  Poradnik

Jak szybko zrobić favicon 

Przykład - favicon tej strony:Favicon firmy Sobann Kraków.

Informacja o wykonaniu ikonki nazywającej się favicon. Ma on zawsze rozmiary 16x16 px  lub  32x32 px i rozszerzenie .ico, nie można go zrobić w Photoshopie. 
Jeśli chcesz ją zrobić w ciągu 30 sekund, polecam stronę

 http://www.favicon-generator.de

na tej stronie zrobisz szybko prostą ikonkę, nie trzeba ściągać żadnego programu, nie ma niebezpieczeństwa złapania wirusa. Wystarczy wgrać swój wlasny plik obrazka jpg /png / gif (informacje techniczne poniżej)

albo

stworzyć obrazek samemu na widocznym tam ekranie. Potem nacisnąć "OK" i ikonka gotowa. Na specjalnie wygenerowanym pasku adresu można zobaczyć podgląd  przy adresie. Potem zapisać faviconkę naciskając komendę "hier herunterladen..." - uwaga: prawym przyciskiem myszy.
Ikona jest szybka i prosta, ma nieco zafałszowane kolory, na przykład kolor pomarańczowy zmienia się na zielonkawy.

Jak wstawić favicon na stronę - krok po kroku

 • Przemyśl, jak ma wyglądać Twój favicon. 
 • Opracuj projekt i stwórz go w photoshopie jako KWADRATOWY obrazek. Wszystkie boki musza być tej samej wielkości, na przykład 100 x 100 px.
 • Obrazek musi mieć rozszerzenie jpg, lub png, lub gif. Nie można zrobić faviconu z pds.
 • Nie ma sensu robić fav. ze zdjęcia, bo nie wyjdzie. 
 • Najlepiej opracować prostą grafikę, na białym tle kolorowe lub ciemne elementy. Obejrzyj w internecie favic. swojego banku, interii i innych firm. Obejrzyj nasz F, prosta litera S oznaczająca Sobann.  
 • Wejdź na stronę www.favicon-generator.de lub www.favicon.pl i stwórz ikonę w wyznaczonym miejscu. Naciśnij enter. Zrobiona ikona z rozszerzeniem .ico  pojawi się i można ją zapisać na swoim komputerze. F można robić wielokrotnie i wypróbowac najlepszą wersję. Jeśli podana strona zawiesza się, spróbuj później - to znaczy, że wielu internautów jednocześnie próbuje stworzyć favicon.
 • Gdzie zapisać F na serwerze? Po pierwsze musi mieć nazwę favicon. NIe wolno zmieniać nazwy, na n.p. mojaikonka. Plik ma rozrzeszenie .ico 
 • Na serwerze zapisać w tym miejscu, gdzie jest plik index otwierający naszą stronę. Nie wolno zapisywać go n.p. w katalogu images, ani css, ani js. Ma być obok index.html lub index.php
 • W kodzie źródłowym KAŻDEJ podstrony (w joomla tego sami nie zrobimy) wpisać w sekcji "head" następującą komendę:Jak zrobić favicon, wzór kodu html soban.pl.
 • Załadować na serwer KAŻDĄ podstronę (na której wpisalismy kod)
 • Podstrona bez wpisanej komendy nie będzie miała faviconu.
 • Załadować na serwer favicon.ico, ma być tam, gdzie plik index ! ważne ! obok pliku index ! w żadnym innym folderze !
 • Odświeżyć ekran F5 i sprawdzić w Fire Foxie. 
 • W Internet Explorer nie widać faviconu na starszych komputerach. 
 • Dodać swoją stronę do "ulubione" i obejrzeć ikonkę, jak się prezentuje w menu "ulubione". 
 • Jeśli wszystko działa, pytać znajomych "Ty jeszcze nie masz faviconu? " :)
 • Powodzenia! 
 • Jeśli nie masz czasu, wykorzystaj gotowe ikony z strony www.iconarchive.com , strona zawiera kilka tysięcy gotowych wzorów - dostępnych w lewym menu.

Do czego służy favicon

F widać u góry (popatrz w górę) w pasku przeglądarki w FireFox, nie ma jej w Internet Explorer na starszej wersji IE. Gdy zaznacza się stronę "dodaj do ulubionych", w menu ulubionych pojawia się ikonka (znika po skasowaniu cookies), w FF i w IE. Kiedy "eksportujemy skrót na pulpit", na pulpicie naszego komputera pojawi sie favicon. Ikona jest dla wygody odwiedzających nas gości i warto ją mieć jako uzupełnienie naszej strony. Wtedy pozytywnie odróżniamy naszą stronę www od innych adresów.

Jak zmienić ikonę na pulpicie monitora

Ikonkę można wykorzystać jako obraz na pulpicie monitora. Monitor ma domyślne ikony. Aby domyślną ikonę zmienić na inna według życzenia należy: najechac myszką na ikonkę na pulpicie, nacisnąć prawy przycisk myszy, nacisnąc "właściwości", następnie "zmień ikonę..." i potem okno "przeglądaj". W "przeglądaj" szukamy naszego faviconu (tam, gdzie ją zapisaliśmy). Po znalezieniu w plikach naszej stworzonej ikonki należy ja kliknąć, potem "OK", "zastosuj" i jeszcze raz  "OK".

Strona chroniona Copyscape przed kopiowaniem, możesz linkować, ale nie kopiuj !


System antyplagiatowy. Nie kopiuj treści. Możesz linkować stronę. 
 Kontrola poprawności stylu CSS. Kontrola kodu XHTML 1.0 strict. Kontrola kodu XHTML 1.0 strict.