Strona główna  ¦  Kontakt  ¦  Mechanika  ¦  Etykieciarki  ¦  Matryce  ¦  Wózki inwalidzkie  ¦  Tłumaczenia techniczne  ¦  Galeria  ¦  PoradnikOstrzeżenie o wirusach w google i bing

Drogi internauto. Skoro tu zawitałeś, szukasz informacji o zdjęciu blokady wyszukiwarki google Moja witryna jest zainfekowanaTa witryna może wyrządzić szkody na Twoim komputerze, na ekranie swojego komputera widzisz taki komunikat o niebezpiecznej zawartości, jak prezentowany poniżej w wyszukiwarkach google oraz bing.

Komunikat w wyszukiwarce google o zablokowaniu strony.

Wyszukiwarka bing tak wyświetla ostrzeżenie o niebezpiecznej zawartości.

Blokada jest dla właściciela domeny bardzo uciążliwa, ponieważ blokowane jest wejście na stronę z wyszukiwarki google; na przykład dla sklepu internetowego taki "szlaban" może skończyć się po prostu plajtą. Znamy w sieci witryny, które mają taką blokadę przez kilka miesięcy!
Roboty googla przeszukując sieć wychwytują swoimi algorytmami wirus w kodzie strony. Jak może wygladać wirus pokazujemy niżej na obrazku, wirusy są dla bezpieczeństwa w "klatce" gifa. Gdyby wpisać je w tym tekście w tym zdaniu, roboty znalazłyby fragment tekstu i zablokowały tę stronę.

Jak wygląda kod wirusa

Kod wirusów może mieć różną postać.
1. Może być ramką Kody wirusa na stronie www - przykłady ramek i skryptów.iframe, która ma wymiary zero px na zero px, lub jeden px na jeden px. Jest więc niewidoczna na stronie, ale istnieje. Internauta jej nie widzi, ale ramka przekierowuje go dalej, na strony zawierające wirusy. Te strony mają często koncówkę -ru.
2. Wirus może być skryptem, wirus może być w kodzie flasha, w zdjęciu i w innym miejscu na stronie.
3. Może mieć styl: ukryj lub nie pokazuj, wtedy jest ukryty dla ludzkiego oka, ale nie dla robotów.
4. Przekierowanie "redirect" na stronę zawierającą treść niebezpieczną moze być zaszyfrowane w pliku htaccess lub robots.txt.
5. W PHP wirus może (za pomocą funkcji dl() )  wczytywać moduły ze złośliwym kodem do kodu źródłowego strony (spis kilkudziesięciu linków prowadzących do różnych stron na całym świecie, zawarty na odrębnej stronie).

Obraz zawirusowanej strony z przykładu 5 (doklejone moduły):

Złośliwe moduły z linkami w plikach PHP.

Zawirusowana strona w wyszukiwarce - przykład.

6. Nielegalne przekierowanie może zmienić funkcje serwera Apache, np. preload, wtedy przekierowanie na zawirusowaną stronę może być wyświetlane i gaszone dynamicznie - ten wariant jest poza naszym zasięgiem technicznym, tzn. wtedy potrzebujemy pomocy naszego hostingu.

Generalnie -  ostrzeżenie o infekcji jest zawsze wynikiem analizy googlebotów na naszej stronie i jest nadawane automatycznie.

Wyszukiwarka blokuje stronę zawierającą wirusy, jest to działanie pożyteczne. Dzięki temu chroni innych użytkowników internetu przed zainfekowaniem swojej strony. Blokada pojawia się w Internet Explore oraz w Fire Fox. Na stronę nie można wejść przez wyszukiwarkę, można za to wpisując adres strony www ręcznie. Nikt nie wejdzie na Twoją stronę poprzez google, bo otrzymuje komunikat o blokadzie.

Moja witryna posiada ostrzeżenie, co robić

 • Diagnoza. Wejdź na stronę diagnostyczną googla wpisując po www adres swojej strony według wzoru:
  Adres strony diagnostycznej: Gdzie są wirusy?
 • Przeczytaj komunikat. Ile stron z ilu jest zainfekowanych.
 •  Informacja: " ...przy sprawdzeniu 9 stron robot wykrył 3 zawirusowane strony" oznacza, że:
  Co oznacza komunikat googla o wirusach?
 • Przeczytaj w tym komunikacie: jakimi wirusami zarażasz i dokąd prowadzą oszukańcze linki zainstalowane na Twojej stronie. Jesteś już w międzynarodowej sieci rozsyłającej wrusy do innych stron www! 
 • Skontaktuj się najpierw ze swoim hostingiem/ administratorem serwera - niech sprawdzi serwer, pliki htacces, niech wgra na serwer kopię domeny z backup-a.

Jak zdjąć ostrzeżenie ze strony

 • Skąd wzięły się wirusy na stronie? Po prostu wirus podejrzał Twoje hasło kiedy logowałeś się na serwer FTP, na przykład porgramem Total Commander. Kiedy masz włączony komputer do sieci, wirus po kryjomu wchodzi na serwer i infekuje pliki na serwerze.
 • Przeskanuj komputer programem antywirusowym. Szukaj dziwnych kodów wszedzie, również RĘCZNIE, w każdym katalogu, w każdej stronie, sprawdź plik htaccess w FTP. 
 • htaccess na serwerze jest przeważnie ukryty, można go wywołać komendą "pokaż ukryte pliki". W total commander  w folderze: NET / FTP show hidden files. Plik htaccess może zawierać tajne przekierowanie na zhakowaną stronę. Plik moze ukryty w katalogu głównym lub nadrzędnym, a więc na serwerze gdzieś powyżej lub poniżej głównego katalogu.
  Jak postępować, aby zlikwidować blokadę o wirusach?
 • Wgraj na serwery oczyszczone z wirusów pliki.
 • Teraz musisz odblokować ostrzeżenie w specjalnym narzędziu google stworzonym dla webmasterów. Czy masz juz konto mailowe na gmailu?
 • Jeśli nie posiadasz maila z adresem gmail.com:
 • Wejdź na stronę google.pl i załóż konto. W prawym górnym rogu ekranu, tam jest link "zaloguj". Nie w gmailu po lewej stronie
 • Jeśli posiadasz już konto na gmailu, zaloguj sie z niego, wygodnie jest mieć jedno konto do wszystkiego. 
 • Po zalogowaniu się (a więc po założeniu nowego konta lub zalogowaniu się do starego)  kliknij -  po prawej stronie ekranu,  u góry! - link: "Ustawienie konta google"
 •  wejdź do Narzędzia dla webmasterów
 • Jesteś na Strona Główna i musisz wykonac polecenie Dodaj witrynę 
 • Teraz jesteś oficjalnie webmasterem i masz swój panel zarządzania. 
  Kolejny etap zgłaszania wniosku o odblokowanie witryny.
 • goggle uruchomiło nową usługę w panelu Narzędzia dla webmastera, tzn. "Laboratorium", link do niego znajduje się w lewym menu na ostatnim miejscu.
 • Kliknij ten link, a potem dział "Szczegółowe informacje o złośliwym oprogramowaniu" - to pomoc wyszukiwarki w zbadaniu Twojego komputera.
 • Jeżeli Twój komputer i wszystkie pliki na serwerze są czyste, Twoja strona zostanie odblokowana w ciągu 24 godzin.
 • Na bieżąco sprawdzaj datę badania swojej strony /ważne!/ w tym linku
  Adres strony diagnostycznej: Gdzie są wirusy?
 • Powodzenia!

Strona chroniona Copyscape przed kopiowaniem, możesz linkować, ale nie kopiuj !

System antyplagiatowy. Nie kopiuj treści. Możesz linkować stronę. 
 Kontrola poprawności stylu CSS. Kontrola kodu XHTML 1.0 strict. Kontrola kodu XHTML 1.0 strict.